Home / YAZ OKULU

YAZ OKULU

 

1 Temmuz İtibariyle Yaz Okulu Programımız Başlıyor


Çocuklarımıza hayatın farklı etkinliklerini sunarak, temel kavramlara başlangıç yapıyoruz,onları ilgi ve yetenekleriyle tanıştırıyoruz. Öğretmenlerin gözetiminde çocukların ilgi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan yaz okulu programı, zengin içeriği ile çocuklara dolu dolu geçirecekleri bir tatil imkânı sunuyor. Çocuğunuza unutamayacağı keyifli bir yaz tatili armağan ederken, sizler de gözünüz arkada kalmadan rahatça işlerinizle ilgilenebileceksiniz.
Programımızın amacı; çocuklarımızın sıcak arkadaşlık ortamı içerisinde bedensel, ruhsal, sosyal yönden gelişimlerini desteklerken, eğlenceli bir yaz tatili geçirmeleri için gerekli olan aktiviteleri sunmaktır.

Yaz  Okulları Tatilde Eğlence Ve Sorumluluğu Dengeler

Yaz okulları eğitim yılının ardından öğrencilerin  rahatlamalarını sağlayan ortamlardır. Öğrenciler yeni  ortamlarda sosyalleşirler, iletişim becerilerini geliştirirler. Yaşıtlarının bulunduğu ortamda  keyifli öğrenme sürecine devam ederler. Çocukların 4-7 yaşında yüzme gibi ağır olmayan bir etkinlikle spora başlaması daha doğrudur. Yapılandırılmış ortamlarda antrenör denetiminde spor yapan öğrenciler kurallara uygun davranma konusunda deneyim kazanırlar. Bir gruba ait olma duygusunu yaşarlar. Spor yaparak rahatlarlar. Özgüvenleri gelişir.

 

Yaz Okulluna Gitmenin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Olumlu Etkileri:

  1. Yaz okulları, çocuğun sosyal yönden gelişmesine olanak tanır.

  2. Yaz okulları programlarının pek çoğu spor ağırlıklıdır. Bu da çocuğun spor disiplini ile büyümesini sağlar.

  3. Yaz okullarında akranları ile vakit geçiren çocuk paylaşım ve iletişimi öğrenir.

  4. Yaz okullarında zamanını öğretmen ve eğitmenlerin kontrolünde geçiren çocuk, zararlı pek çok faaliyetten uzak tutulmuş olur.

  5. Yaz okulundaki aktivitelerle enerjisini doğru bir şekilde harcayan çocuk ruhsal ve psikolojik açıdan çok daha sağlıklı olur.

  6. Gün içinde farklı deneyimler yaşayan çocuk, yaz okulunda tecrübe ettiği aktiviteleri aile bireyleri ile paylaşarak, doğru ve kaliteli iletişim kurmayı öğrenir.

  7. Disiplin bilinci gerçekleşir, yaz okulu sayesinde çocuk, disiplinin hayatın hemen her noktasında var olması gereken bir kavram olduğunu algılar sadece okulda ders saatlerinde kurgulanmış olan sıkıcı bir kavram olmadığını fark eder. Tatil ;  tüm kuralların unutulduğu dönem olmamalıdır. Sabah ve akşamüstü aileyle birlikte okunacak kitaplar, eğlenceli ve öğretici kitap çalışmaları,el becerilerini geliştirici her türlü oyunlar okuldaki gelişimini destekleyici olacaktır.       Böylelikle yeni eğitim –öğretim döneminde zorluk yaşanmayacaktır.Bilgisayaroyunlarının,televizyon izleme saatlerinin kontrolsüz olması, yatma saatlerindeki gecikmenin abartılması, yemek saat ve düzenlerinin tamamen değişmesi, okul açıldığında zorluklara neden olur. Bu nedenle tatilde de sınırlar ve kurallar konusunda siz ebeveynlerin tutarlı olması gerekir.


ÇOCUĞA SORUMLULUK KAZANDIRMADA ANNE BABALARA   TAVSİYELER:

Çocuğunuza bazı sorumluluklar vererek beceri kazanmasını ve kendini yararlı hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Herkesin yerine getirmesi gereken sorumlulukları vardır. Bunlar hakkında sohbet edebilir, yapılmadığı zaman ortaya çıkabilecek sonuçları tartışabilirsiniz.

Çocuğunuzun yapabileceği işleri, onunda fikrini alarak birlikte belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz işleri başlangıçta birlikte yaparak ve anlatarak ona öğretebilirsiniz. Tek başına yapmaya başladığı zamanlarda da onu fazla eleştirmeyin ve müdahale etmeyin.

Çocuğunuzun yaptığı işleri abartıya kaçmadan övün ve takdir edin. Takdir edildiğini ve onaylandığını hissetmek, çocuğunuzu aldığı sorumlulukları gerçekleştirmek konusunda daha da isteklendirecektir.

Yapması gereken işi yapmayı unuttuğunda kızıp bağırmak yerine “Ne yapman gerekiyordu?” ya da “Bugün ne yapmayı unuttun?” diye sorabilirsiniz. Küçük ipuçlarıyla yapmayı unuttuğu şeyi hatırlatabilirsiniz.

Çocuğunuz aldığı sorumluluğu yerine getirmediği zaman siz yaparak ona yarar sağladığınızı düşünmeyin. Yerine getirmediği sorumluluğun sonuçlarına katlanmayı da zamanla öğrenmesine fırsat verin.

Yaptığınız işlerde onun da yardımını isteyin, işin yapabileceği kısmını ona verin. Örneğin kek yapıyorsanız malzemeleri koyması, karıştırması için yardım isteyebilirsiniz. Yeni şeyler öğrenmesi ve deneyim kazanmasına fırsat verin.

Bunları yaparken mümkün olduğunca “inatlaşmaktan” kaçının! Evdeki yaşam kurallarını hatta ev ödevlerini mücadele alanı haline getirirseniz sırf mücadeleyi kazanmak için aksi yönde davranmaya devam edebilir. Böyle durumlarda onunla inatlaşmayın, tavrınızı net olarak ortaya koyarak anlaşma yapmak gerektiğini vurgulayabilirsiniz.